2020 Video Pazarlama Stratejileri

2020 Video Pazarlama Stratejileri

Markaların her yıl gözden geçirmeleri gereken, etkili bir video pazarlama stratejisine ihtiyacı var – evet, bu yeni bir fikir değil.

Ancak videonun günümüzde bütün platform ve kanallarda fazlasıyla önemli bir pazarlama aracı haline gelmiş olduğu gerçeği de yadsınacak bir gelişme değil.

Eskiden video, genel pazarlama stratejilerinin sadece bir parçası olarak yer alırken, şimdi ise tam merkezinde yer alıyor. Dolayısıyla bu durum markalar, pazarlamacılar ve tüketiciler dâhil geniş bir yelpazeyi etkiliyor. 

Cisco’nun yaptığı bir araştırmaya göre, 2021 yılına kadar tüketici internet trafiğinin %82’sini sadece video oluşturacak.

Hali hazırda video pazarlamayı deneyimliyorsanız ya da yeni yılda dijital pazarlama planlarınıza videoyu dâhil etmeye karar verdiyseniz, 2020’de sizin için faydalı olacağını düşündüğümüz video pazarlama stratejilerini aşağıda bulabilirsiniz:

Canlı Video Yayınları İçin Yeni Fikirlere Açık Olun

Facebook, Instagram, YouTube ve diğer popüler sosyal medya kanallarında oldukça sık kullanılmaya başlayan canlı video yayını, kitleleri yayına katılmaya daha çok teşvik etmekte ve yapılan araştırmalara göre daha önceden kaydedilip paylaşılan videolardan daha çok izleyici çekmekte.

IAB (Interactive Advertising Bureau) tarafından 21 ülkede, 18 yaş üstü 4.200 kişi arasında yapılan araştırmanın sonucuna göre, Türkiye’nin sosyal medya üzerinden canlı video yayını izlemede birinci olduğu paylaşıldı. Buna ek olarak, Avrupa’da kullanıcıların yüzde 70’i günde en az bir kez video izlerken, Türkiye’deki kullanıcıların yaklaşık 3’te 2’sinin günde en az bir kez video izlediği de vurgulandı.

Rakamlar böyle olunca, video pazarlama stratejinizi planlarken canlı video yayınları için de kendi markanıza ve ürününüze göre farklı fikirler ortaya çıkarmanızda fayda var.

 

Kişiselleştirilmiş Videolar Gönderin

Gelişen teknoloji ve akıllı telefonların daha da akıllı hale getirilmesiyle video çekmenin ve paylaşmanın eskisinden daha kolay olduğu ortada.

Dolayısıyla artık pazarlamacılar müşterilerini aramak veya onlara uzun içerikli e-postalar göndermek yerine kişiselleştirilmiş video mesajları gönderiyorlar ve aldıkları geri dönüşlerden müşteri odaklı iletişimin ne kadar da değerli bir hale geldiğini ilk elden gözlemliyorlar.

1:1 video yaklaşımı birçok fikir için uygulanabiliyor: Teşekkür mesajları, destek sağlama, içerik sunma, yeni bir ürün tanıtma vb.

Vlog Dünyasına Yabancı Kalmayın

Öncelikle “vlog nedir?” 

Vlog aslında video blog, bir diğer tabiriyle ortamın video olduğu bir blog biçimidir ve bir web televizyon biçimi olarak da açıklanabilir.

Son zamanlarda video pazarlama stratejileri arasında dikkatleri üzerine toplayan ve önümüzdeki senelerde de video pazarlama sektöründe daha çok yer kaplayacağı tahmin edilen“vlog”ların çoğu YouTube’da paylaşılıyor. Öyle ki her ay, 1 milyardan fazla aktif kullanıcısıyla YouTube bu iş için biçilmiş kaftan olarak biliniyor.

Popüler platform, kişilerin kendi YouTube kanallarını oluşturmasına, yüklenen videoların etiketli oynatma listelerini oluşturmasına, canlı video akışı yapmasına, markaların hedef kitlesiyle canlı sohbet etmesine ve diğer pek çok özellik sunmasına olanak tanıyor.

Buna ek olarak “Vlogger”lar arasında popüler olan başka kanallar da yok değil. Seyirciye bağlı olarak, Vimeo, Facebook ya da Facebook Live ve hatta Instagram üzerinde Vlogging yapan içerik üreticileri de var ve bu sizin markanızın hedeflediği kitleye ve amaçladığı geri dönüşüme bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.

 

360° Video ve VR’ın Hızlı Yükselişinin Farkında Olun

YouTube’un üç boyutlu videoları desteklediğini duyurmasıyla yükselişe geçen 360° Video ve VR (Sanal Gerçeklik) kullanımının 2019’da yine video pazarlama stratejileri arasında sıkça yer alacağı tahmin ediliyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=nlB3Zsr-heE

Özellikle YouTube ve Facebook kullanıcıları tarafından hızlı bir şekilde benimsenen 360° video içerikleri oldukça popülerleşse dahi markaların ve ajansların bu trendi dijital pazarlama stratejilerine dâhil ederken dikkat etmeleri gereken bazı noktalar mevcut:

  • 360° video reklamlar, markanızın yenilikçi ve ileriye dönük olduğunu vurgulamanın harika bir yolu. Dolayısıyla, oluşturduğunuz videonun içeriğinin markanızın yenilikçi ve ileriye dönük bir marka olduğunu vurguladığından emin olmalısınız. Bu aşamada, 360° videonun dinamizmine ve bilim kurgu kalitesine uygun bir odak veya konu seçmek oldukça önemlidir.
  • 360° videonuz için çevrimiçi platformlarda yatırım yapmadan önce bu platformların neler olduğunu ve ne gibi bilgilere ihtiyaç duyacağınızı araştırmanızda fayda var. Örneğin, Facebook’ta videonuzun reklamını yapmadan önce hedef kitlenizi doğru bir şekilde oluşturmanız hem maddi hem de reklamın pozitif geri dönüşü adına unutulmaması gereken kritik bir aşamadır.
  • Facebook’un aksine, YouTube 360° video üreticilerine çeşitli biçimlerde promosyonlar sunuyor. TrueView yayın içi reklamlar, görüntüleme başına düşük maliyetleri nedeniyle en iyi yöntemlerden biri olarak biliniyor. Tabii bu reklamlar yalnızca belirli, uyumlu tarayıcılara ve cihazlara gösterildiğinden, YouTube’da tanıtım yaparken yine hedefleme seçeneklerine bakmak önemli bir ayrıntı.
  • Ek olarak elbette bilmeniz gereken şeylerden biri de Facebook ve YouTube gibi platformlara yükleyecek olduğunuz 360° videonun formatı. Videonuzu yüklemeden önce video formatı hakkında dikkat etmeniz gereken unsurları da araştırmanızda fayda var.

Video ile Eğitimi Birleştirin

Video pazarlamanın etkili bir biçimde kullanılabileceği diğer bir alan da eğitim. Videoyu eğitim aracı olarak gören bu sistem, e-learning (Türkçe karşılığıyla e-eğitim) olarak adlandırılmaktadır.

Etkili bir içerik stratejisi kullanılırsa hem şirketlerin şirket içi ve dışı için geliştirdiği eğitim ve pazarlama stratejilerine, hem de birçok alandan öğrencinin kendisini farklı alanlarda geliştirmesine oldukça yardımcı olan bir yöntem potansiyelini taşır.

Ayrıca “How-to”(Nasıl?) ve Explainer (Açıklayıcı) videolar, kitlenize yeni bir şeyler öğretmek veya kitlenizin işinizi ve çözümlerinizi daha iyi anlamak için ihtiyaç duydukları temel bilgileri oluşturmak için kullanılabilir.

Forbes’ın verilerine göre, müşterilerin %90’ı videonun satın alma kararları almasına yardımcı olduğunu ve müşterilerin %64’ünün bir videoyu görmenin satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirttiğini söylüyor.

2019’da daha fazla karşımıza çıkacak olan bu videoların önemini şimdiden kavramak, ürün veya servislerimizi potansiyel müşterilere veya takipçilerimize nasıl daha doğru ve verimli tanıtacağımızı düşünmek bize yeni yılda farklı yollar açabilir ve dijital pazarlama stratejimiz için oldukça etkili bir safha olabilir.  

Her Şey İçin Video

2017’de global alanda başarılı işlere imza atan video yapım şirketi Wyzowl tarafından ele alınan anketin sonuçlarına göre, bu yıl işletmelerin %81’inin pazarlama stratejilerinde video kullanacağı öngörülüyordu ve bu rakam 2017 yılında %63’tü.

Bu artışın 2019’da daha da ivme kazanacağını düşünmek için eski yılların verilerini incelemek bile kimi zaman yeterli olabiliyor.

Farkındayız ki video artık her yerde ve video pazarlama her sektör için farklı çözümler öneriyor.

Önemli olan elimizdeki bütçe ile en verimli sonucu nasıl elde ederiz; az, öz ve kaliteli içerik stratejisiyle markamızı nasıl bir araya getirebiliriz gibi konuların üzerinde düşünmek.

Ayrıca, belirlediğimiz planlar doğrultusunda geç olmadan harekete geçip, uyguladığımız video pazarlamanın geri dönüşlerini alıyor muyuz, alamıyorsak ne gibi problemler yüzünden alamıyoruz ve bu problemler için çözümlerimiz ne olur, gibi sorulara yanıt vererek, sağlam bir şekilde ilerleyebilmek.

2019 kapıdayken, geçtiğimiz yılda elde ettiğimiz verileri önümüze koyup, dijital pazarlama stratejimizi tamamlayacak olan video trendleriyle daha güçlü bir strateji oluşturmanın bizce tam sırası.

Related Posts
Video Fabric Fırsatlardan haberdar olmak ve yeni yazıları takip etmek için bildirimlerini aç :)
Dismiss
Allow Notifications