Sosyal Medyanın Geleceği

Sosyal Medyanın Geleceği

Son verilere göre  global olarak sosyal medya kullanıcısının 3.5 bilyonun üzerine çıkarken Türkiye’de de günden güne artan aktif sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Aktif kullanıcılar sosyal medyanın ve internetin en değerli kitlesi olarak kabul edilen kullanıcı grubunu oluşturuyor. Bu kitle çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu; sosyal medya platformlarında hem takip eden hem de paylaşım yapan yani en değerli kitle anlamına geliyor. 

blank

2019 yılında We are social ve Hootsuit tarafından hazırlanan rapora göre ülkemizde toplam 59.36 milyon internet kullanıcısının olduğu ve toplam 82,4 milyon nüfusun %72’sinin internet kullandığını bize gösteriyor. Diğer ülkelerle kıyaslandığında oldukça büyük bir kullanıcı ağına sahip olan Türkiye’de internet kullanıcısının ve akıllı telefon kullanımın artması, internetin ve sosyal mecraların ceplerimize girmesiyle birlikte sosyal medya aktif kullanıcısı sayısı da geçtiğimiz yıla göre 2 milyon artarak 52 milyon gibi ciddi bir seviyeye ulaşmış durumda. Günlük ortalama 7 saatini internette geçiren kullancılar, yaklaşık 3 saatlerini sosyal medya kullanımına ayırıyor.

blank

İnternet ve sosyal medya kullanımı bu kadar artmışken sosyal medyanın geleceği de merak konusu haline gelmiş durumda. Gelecekte sosyal medyada neler olacak? Geçtiğimiz 10 yıldaki dijital dönüşüme baktığımız zaman her sektörde etkisini görebileceğimiz internet ve sosyal medya platformlarının dönüşümlerini izlemek ve doğru platformda etkin bir şekilde yer almak gerekiyor. Markalardan daha düne kadar duyduğumuz ‘Instagram markamız için doğru mecra mı?’, ‘Facebook’ta yer almalı mıyız?’ gibi soruların yerini yenileri almış durumda.

 

Dijital dünyanın bugün öne çıkan konu başlıkları ise; sosyal medya reklamcılığı, sosyal medya platformları, sosyal medya efektifliği, sosyal medya içeriği ve stratejisi. Pazarlama profesyonelleri tarafından sıkı bir şekilde takip edilen bu gündem maddeleri ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapan Pazarlamasyon Prime, sosyal medyanın geleceğini gözler önüne seriyor. 

blank

Katılımcıların büyük çoğunluğunu özel sektör çalışanlarının oluşturduğu bu araştırmada; Youtube %91 oranla önümüzdeki yıllarda markaların önem vereceği platform olmasıyla ön plana çıkıyor.  Onu ikinci sırada %76’lık bir oranla Instagram takip ediyor. Genelde strateji ve içeriğin ön plana çıktığı sosyal mecraların olarak bilinen Youtube ve Instagram üzerinde en çok paylaşılan içerik görsel içerik olurken; markaların sosyal mecralarda yayınladığı video içerik sayısı ise haftada 2 -3 olarak ortaya çıkıyor. 

 

Araştırmaya göre önümüzdeki yıllarda markaların video içerikleri gündemlerine aldıkları ve videoların  her zamankinden daha ilgi çekici olduklarının düşünüldüğünü görüyoruz. Bu sonuçları genel pazarlama trendlerine de paralel. Video içerik üretememe nedenleri ise; bütçe, zaman, içerik kurgusunu firma içerisinde planlayamama olarak görülüyor. 

 

Sosyal medyanın ve markaların sosyal medyadaki geleceği tamamen kaliteli içerikte gizli, kaliteli içeriği ise görsel ve özellikle de video içerik olarak sunmak ise en etkin yöntem. Siz de diğer tüm profesyoneller gibi markanızın Instagram ve Youtube için etkili içerikler oluşturmak ve bu platformları etkili bir iletişim aracı olarak kullanmak için hello@videofabric.net adresinden bizimle iletişime geçebilir ya da bu linkten mesaj bırakabilirsiniz. www.videofabric.net/iletisim

Related Posts
Video Fabric Fırsatlardan haberdar olmak ve yeni yazıları takip etmek için bildirimlerini aç :)
Dismiss
Allow Notifications