Sosyal Medya Yönetimi'nde Markalara Notlar; Markanızı dijitalde konumlandırmak için doğru bir sosyal medya yönetimi yapmanıza ihtiyaç var. Tabii ki bu işi uzmanlarına bırakmanız şartıyla. 🙂 

Teknolojinin ve dijitalin gelişmesine paralel olarak insanların sosyal medya mecralarında geçirdikleri süre de artmış durumda. Bu da doğal olarak markaların hedef kitleyi "sosyal medya yönetimi" ile yakalamasını gerektiriyor. 

Markanız için doğru sosyal medya yönetimi nasıl olmalı? Merak ediyorsanız gelin birlikte inceleyelim. 

1. Markanızın sosyal medya yönetimi için ajansla çalışın.

Unutmayın ki sosyal medya yönetimi, sadece birkaç görsel ve yazı paylaşmakla olmuyor. Hesaplarınızın yönetimi için ajansla anlaştığınızda ajans ilk olarak "markanızın sosyal medyada ki şu anki durumunu analiz edecek, eksik yönlerinizi belirleyecek" daha sonra "hedef kitleniz kim? Markanız hangi sektörde? Rakipleriniz kim? Erişim ve etkileşimi arttırmak için neler yapmalıyız?" gibi soruların cevaplarına ulaşmak için detaylı bir analiz ve çalışma hazırlayacaktır. 

2. Gereksiz hashtag kullanımından kaçının.

Evet hashtag kişilerin sayfanızı, postunu görmesini sağlayacaktır ama tek bir şartla "doğru ve az sayıda hashtag" kullanımı ile. Markanıza ait anahtar kelimeleri belirleyin ve bunlarla ilgili en fazla 5-6 hashtagi captiona ekleyebilirsiniz.

Gereksiz ve markayla alakasız hashtag kullanımı markanızın yanlış etiketler ile görülmesine ve Instagram'ın postunuzu/hesabınızı spamlamasına sebep olacaktır.

3. Kalitesi yüksek, sade görseller kullanın.

Kalitesi düşük, bulanık ve oldukça karışık görseller kimsenin ilgisini çekmeyecektir. İnsanların postunuza ilgi göstermesini, bakmasını, incelemesini istiyorsanız ilk olarak "görsel" ile dikkatlerini çekmelisiniz. 

Bunun için de kalitesi yüksek ve içeriğinizi özetleyen, tasarımsal olarak sade görseller kullanmaya dikkat etmelisiniz.

 

4. Kısa yazı mı? Uzun yazı mı? Markanıza göre karar verin.

Sosyal medya yönetimi konusunda en çok tartışılan ve birden fazla fikre sahip olunan konulardan biri de tabii ki captionın karakter sayısı. 🙂

Kısa metin mi? Uzun metin mi? Kişisel düşüncelerimizi ve tercihlerimizi bir kenara itelim. Markanız hangi sektörde? Sosyal medya yönetimi sırasında amacınız ne? İnsanları bilgilendirmek ya da eğlendirmek mi istiyorsunuz? Ya da insanlar sizi neden takip etsin? gibi gibi soruların yanıtlarını oluşturun. 

Markanız sağlık sektöründe yer alan bir marka ise tabii ki de "açıklayıcı, bilgilendirici ve yönlendirici" metinlere ihtiyacınız var, bunun için de karakter sayınızı olabildiğince fazla tutabilirsiniz. 🙂 Çünkü hedef kitleniz bir şeyler öğrenmek istiyor.

Ya da diyelim ki güzellik sektöründe yer alan bir markasınız, burada uzun uzun metinlere ihtiyacınız yok. Görselle ürünü öne çıkarıp, ilgi çekici ya da yönlendirici kısa bir metin yazarak, hedef kitlenin ilgisini kolayca çekebileceksiniz. 

Doğru sosyal medya yönetimi için dikkat edilmesi gerekenleri bu kadar az madde ile açıklamak tabii ki doğru değil. Çok daha fazlasını öğrenmek ve yazının devamını kaçırmamak için bizi takip etmeye devam edin.

Sosyal Medya Yönetimi'nde Markalara Notlar; Siz de markanızın doğru bir sosyal medya yönetimi ile dijitalde yer almasını istiyorsanız, hello@videofabric.net adresinden bizimle iletişime geçebilir ya da likteki adresten mesaj bırakabilirsiniz www.videofabric.net/iletisim