Reels videosu nasıl çekilir ve Reels Teknikleri Nelerdir?

Reels videosu nasıl çekilir ve Reels Teknikleri Nelerdir?

Sosyal medya güncellemelerinin hayatımıza giriş ve uygulama hızı artık sorgulanamaz derecede hızlandı. Hem kişisel hesaplarımızda hem kurumsal hesaplarımızda tüm trendleri yakından takip ediyor ve hızlıca uygulamaya geçiyoruz. 15 saniyede geçtiğimiz videolar, 1 saniye bakıp geçtiğimiz hikayeler çoğu zaman büyük emekle hazırlanıyor. Reels videosu nasıl çekilir diye düşündüğümüzde pek kuralı olmayan ama belli hassas noktaları olan bir alan görüyoruz. Peki Reels video nasıl çekilir ? Kurumsal firmalar reels akımına dahil olmalı mı?

Reels nedir?

Instagram kısa video paylaşma platformu olan TikTok’a çok benzer özellikte olan Reels videolarını 2020 yılında hayatımıza soktu. Maksimum 30 saniyelik kısa videolar çekebilme imkanı sunan Reels, kullanıcılarına kısa video alanında imkanlar sunuyor. Eğlenceli efekt kullanma, müzik ekleme ve basit video teknikleri kullanmak reel videosunun başlıca özelliklerinden. Şüphesiz ki, efektler ve müzikler videonun izlenebilirlik oranını arttırıyor. Hazırlanan reels videolarını kullanıcılar hesaplarının hikayeler kısmında ve ana sayfada herkese açık şekilde paylaşabiliyor. Instagram tarafından paylaşılan tanıtım yazısında da reels teknikleri ile ilgili bilgi de mevcut. Göz atmakta fayda var.

Reels çekerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kısaca Reels’in teknik özelliklerinden bahsedersek aşağıdaki basit kurallara dikkat etmemiz gerektiğini söyleyebiliriz.

 • Reels videoları en kısa 3 en uzun 30 saniye uzunluğunda olmalı.
 • 9:16 portre modunda çekilmeli.
 • Reels ekranından video kaydedilebileceği gibi galeride daha önceden çekilmiş videolardan da Reels videosu yaratabilirsiniz.
 • Videoları kaydederken tek bir video olabileceği gibi, telefonunuzdaki farklı videoları da birleştirebilirsiniz.
 • Çektiğiniz kısa videoların daha çok kişiye ulaşması için instagram hesabınızın herkese açık olması gerekmektedir.

Etkili reels içeriği nasıl oluşturulmalıdır?

Peki nasıl rakiplerimizden ayrılacağız? Reel videosu da tıpkı diğer görsel içerikler gibi size özel oluşturulması gerekir ve sizin tarzınızı yansıtır. Hem bireysel hem de kurumsal hesaplar için aktif içerik girmek önemli bir ayrıntıdır. Yaptığınız paylaşımlar Instagram’ın algoritması tarafından tanınmanıza imkan verir. Algoritma tarafından tanınmak paylaşımlarınızı daha çok kişiye ulaştırılmanıza yarar. Dolayısıyla reels teknikleri oldukça önemlidir.

Her zaman söylenildiği gibi, sosyal medya hesabınızı kullanma amacınızı doğru belirlemeniz içerik oluşturmada en büyük yol göstericinizdir. Örneğin; seyahat içerikleri oluşturan bir instagram hesabınız varsa, 15 saniyede ziyaret ettiğiniz noktaları bir araya getirerek içerik oluşturabilirsiniz. Yemek üzerine kurulmuş bir hesapta ise 15 saniyede eğlenceli tarifler yaratmak en çok takip edilen içerikler arasında yer alıyor. Bunları yaparken doğal ve özgün olmak, doğru reel videosu tekniklerini kullanmak sizi rakiplerinizden ayıran özellikler olacaktır.

Bir kaç madde ile özetlemek gerekirse;

 • Hesabınızın genel tarzı ile ilgili içerik oluşturulmalı.
 • Global trendler, müzikler ve etkileşimi arttıracak meydan okumalar sıkı takip edilmeli.
 • Videonuzun tanıtım mı, eğlence mi, bilgi vermek amacıyla mı yükleneceğine karar verilmelidir.
 • Seçeceğiniz müziğin video temanızla uyumu çok önemlidir.
 • Zamanlayıcı seçeneğini kullanarak kaydettiğiniz videolardan en önemli kısımları videonuza ekleyebilirsiniz.
 • .3X, .5X, 1X, 4X gibi olan hız seçeneklerinden temanıza uygun olanı seçin. Örneğin, videonuzda hareketlerinizin ağır çekimde kaydedilmesi için .3X, hızlandırmak içinse 4X seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Kurumsal firmalar için reels teknikleri ve reels kullanımı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kurumsal firmalar da reels videosu konusundan uzak kalmamalıdır. Her şirket kendi iletişim dilini değiştirmeden sosyal medyanın eğlenceli ve dinamik içeriklerine ayak uydurmaya özen göstermeli. Hedef kitleniz profilinize tıkladığında tıpkı dükkanınızın kapısından içeri girmiş gibi hissederek sizin evinizde olduğunu hissetmeli. Reels videolarında ve diğer görsel içeriklerinde hem ürünleri ve hizmetleri hakkında söz sahibi olabilir hem de markalarını doğru hedef kitleye ulaştırabilirler. 

Doğru hedef kitle seçerken sosyal medyada samimi görünmek her zaman çok önemlidir. Peki bunu elde etmek için neler yapmalıyız?

 • Reels teknikleri, içerikleri ve konsepti çok önemlidir, başlamadan önce bu videoyu paylaştığınızda nasıl bir sonuç almak istediğinize mutlaka karar verin.
 • Kurumsal firmalar tüm meydan okumaları (challenge) takip etmek zorunda değiller, yalnızca doğal içerik oluşturabileceğiniz ve markanız ile doğru orantılı trendleri takip edebilirsiniz.
 • Katıldığınız tüm sosyal medya meydan okumalarında kendi reels tekniklerinizi kullanarak fark yaratın.  
 • Efekt kullanırken aşırıya kaçarak doğallığı bozmamaya özen gösteriniz.
 • Takipçilerinizden gelen yanıtlara kulak verin. Cevaplarını kendi profilinizde paylaşmak ve aktif olmak size daha çok etkileşim kazandıracaktır.
 • Profesyonel görüntü elde etmek için doğru ışık ve açıyı seçtiğinizden emin olun.

Şirketiniz için oluşturacağınız kısa video serileri ve reels teknikleri için dilediğiniz zaman hello@videofabric.net mail adresinden Videofabric ekibine ulaşabilirsiniz! 🙂

Related Posts
Video Fabric Fırsatlardan haberdar olmak ve yeni yazıları takip etmek için bildirimlerini aç :)
Dismiss
Allow Notifications