Video konferans ve online etkinlikler sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar

Video konferans ve online etkinlikler sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar

Yapılan araştırmalara göre, kurumsal firmalar 2021 yılında pazarlama bütçelerinin %80’ini online etkinlikler için ayırdı. Online çözümler içerisinde yer alan webinar, video konferans, canlı yayın ve online etkinlik gibi ihtiyaçlar neredeyse her firma tarafından tercih ediliyor. Peki, şirketinizin ihtiyacına göre doğru çözüme nasıl karar verebilirsiniz? Hangi kritelere dikkat etmelisiniz?

Son yıllarda sosyal medya kullanım alışkanlıklarımızın en büyük kısmını video paylaşımlar alıyor. Netflix‘te yayınlanan programlardan, TikTok‘ta yer alan ilginç içeriklere ve iş yerinde katıldığımız video konferanslara kadar video artık günlük hayatımızın bir parçasıdır. Cisco tarafından yayınlanan rapora göre, 2022 yılına kadar, video tüm internet trafiğinin %76 sını oluşturacak.

Markalar da bu video konferans ve webinar trendlerini fark ediyor ve bunlara göre hareket ediyor. Markalar, zamanın gerisinde kalmak istemiyor. Kurumsal firmalar da canlı yayınlar ile trendleri yakalamak istiyor. Yayınlanan bir rapora göre, şirketlerin %53’ü canlı yayın etkinliği bütçelerini arttırdı. Şirket üst düzey yöneticileri de iletişim dili olarak canlı yayını tercih etmeye başladı. Hem kurum içi iletişimde hem de pazarlama stratejilerinde video paylaşımlarına büyük oranda yer veriliyor. Bu sebeple, video paylaşım seçenekleri gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Webinar, video konferans, online etkinlik, canlı video yayını için ne kadar bütçe ayıracağınıza karar verirken aşağıdaki noktalara karar vermek faydalı olacaktır. Aşağıdaki noktalara ek olarak, online etkinliğinizi farklı pazarlama çalışmaları ile birleştirmek mümkün olacaktır.

  • Video içerikler şirketinizin genel stratejisi  için neden önemlidir?
  • Yayın ihtiyacınız için hangi özellikler sizin için en iyisidir?
  • Sohbet, karşılıklı konuşma, kayıt gibi teknik özelliklerden hangisi ihtiyacınızı karşılamaktadır?
  • Yayın için hangi ekipman, yazılım ve donanımlara ihtiyacınız var mı?
  • Uzaktan kayıt yöntemi mi yoksa profesyonel bir çekim ortamı mı istiyorsunuz?

Canlı yayın mı video konferans mı?

Bildiğiniz gibi “Canlı Yayın” kelimesi başlı başına uzun bir konudur. Birbirine benzemeleri sebebiyle kurumsal canlı yayınlar ve webinarlar sıklıkla karıştırılmaktadırlar. Kurumsal canlı yayın etkinliğinde şirketiniz seçeceği online platformlar üzerinden yayın akışı gerçekleştirirken izleyicilerden geri dönüş alamazsınız. Diğer taraftan canlı yayın ve video konferans etkinliklerinde dinleyiciler ile bağ kurabilecek farklı seçenekler mevcuttur.

blank

Canlı yayın seçenekleri

Günümüzde hemen hemen her sosyal medya platformu hali hazırda bir canlı yayın seçeneği sunmaktadır. Bu seçenekleri kullanarak canlı yayın düzenlemek mümkün. Fakat aynı anda birden fazla kanalda canlı yayın yapmak, canlı yayına gelen kişilerin raporlamasını almak, sadece özel davetlilere açık canlı yayın düzenlemek pek çoğunda mümkün değil.

Bu sebeple, canlı yayın tercihleriniz için daha gelişmiş video çözümleri sunan platformları tercih etmek mantıklı olacaktır. 2021 yılı itibari ile, evden çalışma konseptinin de yaygınlaşması ile birlikte firmalar uzaktan kayıt yöntemi ile yüzlerce kişiye ulaşacak canlı yayın etkinlikleri düzenleyebilmektedir. Bunun sonucunda firmalar farklı çözümlere yöneltmiştir. Artık fiziksel etkinlik yapılamaması firmaları online etkinliklere yönlendirmiştir.

Peki online etkinlik bütçeleri nasıldır? Bu sorunun cevabı video konferans ve canlı yayın seçeneklerinde kullanılacak donanımlar ve belirlenecek ihtiyaçlar doğrultusunda oluşacaktır. Örneğin, Instagram, Facebook gibi platformlar da ücretsiz seçenekler bulabilirsiniz. İhtiyaçlarınız arttıkça daha butik çözümlere yönelebilirsiniz.

Videofabric olarak müşterilerimize canlı yayın ve video konferans seçenekleri sunuyoruz. Buna ek olarak, uzaktan kayıt veya profesyonel stüdyo çözümleri gibi seçenekleri müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre şekillendirebiliyoruz.

Video konferans seçenekleri

Peki, video konferans ile neler yapabiliriz? Video konferans seçeneği canlı yayından farklı olarak, konuşmacıların değişebildiği ve planlı bir akışın olabileceği seçenektir. Örneğin, firmalar video konferanslar sayesinde 1 moderatör ve farklı konuşmacıları aynı anda ağırlayabilirler. Yüzlerce kişiye bu yayını izletebilirler. Diğer taraftan, bu seçeneği sağlamak için de canlı yayın alt yapısı kullanmanız gerekmektedir. Markalar, video konferanslar sırasında tüm yayınları kaydedebilirler. Kısacası kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli markalaştırma çalışmalarının mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Sizin için hangi seçenek daha uygun?

Tüm bahsedilen kriterler doğrultusunda, canlı yayın, video konferans ve webinar seçeneklerine karar verirken nelere dikkat etmeliyiz? Aşağıdaki bir kaç kriteri göz önünde bulundurmakta fayda olacaktır;

  • Yapılacak yayının süresi nasıl olmalıdır?
  • Canlı yayın kaydına ihtiyacınız olacak mı?
  • Yayını özelleştirecek markalaştırma sunacak logo, sunum gibi materyaller kullanılmalı mıdır?
  • Etkinliğiniz herkese açık mı olacak yoksa sadece davetli misafirler için mi düzenlenecek?
  • Canlı sohbet, katılımcı listesinin görüntülenmesi gibi interaktif özelliklere ihtiyacınız olacak mı?

Video konferans, canlı yayın ve online etkinlik dünyasında kafanızda oluşan her türlü soru için hello@videofabric.net mail adresi üzerinden hemen ekibimizle iletişime geçebilirsiniz!

Related Posts
Video Fabric Fırsatlardan haberdar olmak ve yeni yazıları takip etmek için bildirimlerini aç :)
Dismiss
Allow Notifications