instagram, içerik üreticilerinin para kazanmasına yönelik üç yeni özellik duyurdu!

instagram, içerik üreticilerinin para kazanmasına yönelik üç yeni özellik duyurdu!

blank

Yakın zamanda paylaşılan bilgiye göre, instagram influencerların ve içerik üreticilerinin platformdan para kazanmasına yardımcı olacak yeni paketler üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor.

Şirket, içerik oluşturucular için 3 büyük yeni para kazanma özelliği geliştirdiğini duyurdu, orijinal isimleri ile “Creator Shops, Affiliate Commerce, ve Branded Content Marketplace” olan influencerlar ve içerik oluşturucuları için mağazalar, sponsorlu ticaret ve markalı içerik pazarı.

Bu konu hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

instagram içerik oluşturucularının para kazanabileceği yeni özellikler nelerdir?

Yakın tarihte gerçekleşen bir instagram canlı yayınında, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve Instagram CEO’su Adam Mosseri, platformun “içerik oluşturucuların uzun vadede geçimini sağlamasına yardımcı olmak” için nasıl daha çok geliştiğine dair bilgiler paylaştı.

Planlamanın bir parçası olarak instagram, influencerları ve markaları birbirine daha çok bağlamak için “içerik üreticiler için online mağazalar”, sponsorlu ticaret (yani ürün satışları için komisyon ödemeleri) ve yeni bir “markalı içerik pazarı” başlatacak.

Bu özellikler, Instagram’ın alışveriş özelliklerini kullanarak markaların satışını artıran influencerları finansal olarak ödüllendirecek.

#1 İçerik üreticiler için mağazalar

Canlı yayın sırasında Zuckerberg, Instagram’ın İçerik Oluşturucu Mağazalarını açmayı planladığını belirtti.

İçerik oluşturucular, markaların satın alınabilir ürünlerini kendi profil sayfalarından paylaşarak “İçerik Oluşturucu Mağazası”nda seçebilecekler. Ancak, bu özelliğin kesin ayrıntıları henüz paylaşılmadı.

Zuckerberg, “Pek çok influencerın mağazalar kurduğunu görüyoruz ve içerik oluşturucu iş modeli olmanın bir parçası, harika içerikler yaratmanız daha sonra bir şeyler satabilmenizdir ve bu nedenle İçerik Oluşturucu Mağazalarına sahip olmak harika” dedi.

#2 Sponsorlu ticaret

İçerik Oluşturucu Mağazalarının yanı sıra, instagram influencerlar ve içerik üreticiler için yeni bir sponsorlu ticaret programı da sunacak.

Bu, içerik oluşturucuların uygulamada bir marka için bir ürün satışı oluşturduklarında bir komisyon ödemesi (genellikle toplam satış tutarının bir yüzde kesintisi) kazanacağı anlamına gelir – 3 taraflı sosyal ticaret pazarını tamamlamaları gerekmektedir.

Zuckerberg’e göre: “içerik oluşturucular oluşturdukları satışlardan bir pay alabilmelidir.

blank

Instagram’ın sponsorlu ticaret programının tam olarak nasıl çalışacağı hala net değil -ancak büyük olasılıkla, uçtan uca izleme amacıyla Instagram Checkout sayfası kullanılarak satışların tamamen Instagram platformunda tamamlanması gerekecek.

Satış ortağı komisyon oranları, marka ve ürüne bağlı olarak %5-30 arasında değişmektedir, ancak Instagram’ın programları için hangi modeli benimseyeceği şu anda bilinmemektedir.

#3 Markalı içerik pazarı

Son olarak Instagram, markaların, kitleleri için ideal bir erişime sahip, gelişmekte olan influencerları eşleştirmelerine ve keşfetmelerine yardımcı olma planlarını duyurdu.

Bu adım TikTok‘un Creator Marketplace’e benzer şekilde, instagram’ın influencer-marka işbirliği alanıda attığı ilk adım olacak.

Mosseri, “Markaların yapmaya çalıştıkları işe benzersiz bir şekilde uyan içerik oluşturucuları bulmalarına yardımcı olabilmeliyiz” dedi.

blank

Anlaşmaların nasıl yapılandırılabileceğine dair kesin bir ayrıntı paylaşılmadı. Ancak Zuckerberg, bunların içerik oluşturuculara “çok uygun koşullar” sunduğunu söyledi.

Ne Zuckerberg ne de Mosseri, yeni içerik oluşturuculardan para kazanma özelliklerinin uygulamada ne zaman kullanılabileceğini veya ne kadar yaygın olarak kullanılabileceğini tam olarak doğrulamadı.

Bununla birlikte, Instagram’ın e-ticaret alanında ne kadar hızlı hareket ettiği göz önüne alındığında, bu çok uzak olmayan bir gelecekte olabilir.

Later.com’dan derlenen yazımızda da belirttiğimiz gibi, detayları henüz belli olmayan ama Instagram’ın her alanda kendini geliştirmeye adadığı bir dönemde hepimiz gelişmeleri yakından takip etmeliyiz. Siz de tüm gelişmeleri takip ederek markanızı doğru içerik üreticileri ile bir araya getirerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Kaynak: https://later.com/

Related Posts
Video Fabric Fırsatlardan haberdar olmak ve yeni yazıları takip etmek için bildirimlerini aç :)
Dismiss
Allow Notifications