E-Ticaret'te Sosyal Medya Kullanımı elinde mobil bir telefon bulunan herkes E-Ticaret sektöründe faaliyet gösteren markamız için potansiyel bir müşteri konumundadır. Doğru içerik ve kanalları kullanarak, müşterilerimize ulaşmak "sosyal medya platformları" ile artık eskisinden çok daha kolay. 

E-Ticaret faaliyetlerimiz için sosyal medya platformlarını etkili ve doğru şekilde kullanmalıyız. Ayrıca farklı reklam modelleriyle de destekleyerek, hedef kitemize markamızı tanıtabilir ve sitemize ziyaretçi çekebiliriz.

Peki bunları nasıl yapacağız? Açıklayalım.

Adım adım ilerlenmeli.

Planlı ve sabırlı bir şekilde ilerlemeliyiz. Bizler de sonuç itibariyle sosyal medya kullanan potansiyel birer müşteriyiz. İçerik hazırlarken, beğendiğimiz içerikleri tabii ki göz önünde bulundurmalıyız, fakat şu sorular hep aklımızda olmalı:

Benim hedef kitlem kim?

Her içeriği kendi zevklerimize uygun şekilde hazırlama yanılgısına düşmemeli, öncelikle hedef kitlemizi belirlemeliyiz ve tanımalıyız. Hedef kitle hangi yaş aralığında? Konumları neresi? Eğitim durumları nedir? Hangi sektörde çalışıyorlar? vb. soruların yanıtlarını en doğru şekilde önümüze koyarak, kendimiz için mini bir sosyal medya pazarlama stratejisinde "hedef kitle analizimizi" oluşturmuş olacağız

Rakiplerim neler yapıyor?

Rakip analizinin de çokça önemli bir konu olduğunu biliyoruz. Rakibimizi de en az kendi markamız kadar tanıyıp, sosyal medyada nasıl bir dil kullandıklarını, nasıl içerik ürettiklerini analiz edip, verilerimizin arasına eklemeliyiz. Peki bu bilgileri elde ettikten sonra;
           

E-Ticaret sektöründe, sosyal medyayı nasıl etkili bir şekilde kullanabiliriz?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi sosyal medya artık her yerde ve hepimiz birer potansiyel müşteriyiz. Instagram, Facebook, YouTube vb. kanallar günlük milyonlarca ziyaretçinin aktif bir şekilde etkileşimde bulunduğu, sosyal platformlar olarak karşımıza çıkıyor.

Biz iyi bir üretim yaptık, hedef kitlemizi belirledik ve rakip analizimizi gerçekleştirdik. David Ogilvy “Her reklam, markanın kimliğine yapılan uzun vadeli bir yatırımdır” demiştir. Ürettiğimiz her içerik de bizim için en büyük yatırım olacaktır. Artık her şey hazır, şimdi kendimize şunu soracağız:

Sosyal medyada nasıl içerikler üreteceğim?

Ürünlerimizi biz tanıyoruz, fakat ziyaretçilerimiz henüz bir bilgi sahibi değil yani özünde ilk amacımız ürünümüzü tanıtmak ve bu ürünlerin satışını gerçekleştirmek olmalı.

 

Zamanın kültürünü ve akışını incelediğimizde, tüketim kültürünün her mecrada fazlaca arttığını görebiliriz. Öyle ki bu sizin bir post altına yazdığınız yazı da bile görülebilir. Çünkü insanlar en kısa sürede tüketmek ve çok çabuk sonuca ulaşmak üzerine yoğunlaşmış durumda. Bunu müzik endüstrisinin günümüzdeki halinden bile görebiliriz.

Önceden yaklaşık bir iki dakikalık introlardan sonra şarkılara giriş yapılırken artık en fazla 10 sn sonra şarkı başlıyor. Nasıl ki müzik piyasası bile günümüz şartlarını ve trendleri takip ediyorsa bizlerinde aynı şekilde içerikler üretmesi gerekiyor.

Canlı, hareketli, mesajı net ve anlaşılır içerikler üreterek en kısa sürede karşı tarafa ürünümüzü anlatmalı ve mesajımızı vermeliyiz.

YouTube, Instagram, Facebook vb. alanlar için ayrı ayrı içerikler üretebiliriz. Instagram storiesi,  aktif bir şekilde kullanmalıyız. YouTube ve Instagram’da doğru tercih edilmiş Influencer aracılığıyla ve reklam modelleriyle, ürettiğimiz içeriklerin hedef kitlemize çok daha kolay ulaşmayı sağlayabiliriz.

Siz de markanızın E-Ticaret'te Sosyal Medya Kullanımını ve E-Ticaret sektöründe hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, hello@videofabric.nethttp://www.videofabric.net/iletisim adresinden bizimle iletişime geçebilir ya da linkteki adresten mesaj bırakabilirsiniz www.videofabric.net/iletisim