E-Ticaret İçin Nasıl Video İçerik Üretilmeliyiz?

E-Ticaret İçin Nasıl Video İçerik Üretilmeliyiz?

E-Ticaret İçin Nasıl Video İçerik Üretilmeliyiz? Son dönemlerde uzunca blog yazılarının yerini daha kısa ve net cümlelere bıraktığı gibi büyük prodüksiyonlu reklamların da yerlerini, daha kısa sürede mesajını net bir şekilde vermeye çalışan, sosyal medya odaklı reklamlara yani “video içerik” çalışmalarına bıraktığını fark ediyor musunuz?

Büyük/küçük tüm işletmeler hedef kitle ile iletişim kurmak, ürün/marka tanıtımlarını gerçekleştirmek için sosyal medya platformlarına ayırdıkları bütçe miktarını arttırmış durumdadır. Bu gelişimin nedenlerinden “E-Ticaret Sektöründe Sosyal Medya Kullanımı” yazımızda önceden bahsetmiştik, dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Şimdi ise “E-Ticaret İçin Video İçerik Nasıl Üretilmeli?” yazımızda, E-Ticaret platformu için video içerik çalışmaları nasıl olmalı konusundan bahsedeceğiz.

Türkiye için GFK ve Cereyan Medya’nın yaptığı araştırma sonucuna göre her 10 kişiden 8’inin sosyal medya kullanıcısı olduğu ve günlük ortalama 4 saatini sosyal medyada geçirdiği tespit edilmiş.

Bizim hedefimiz de kitlemize uygun, en kaliteli video içerik çalışması ve farklı reklam modelleri ile E-Ticaret platformuna trafik çekmek ve bu trafiği satışa dönüştürmektir.

E-Ticaret platformuna trafik çekmek ve bu trafiği satışa dönüştürmek için nasıl video içerik çalışmaları gerçekleştirmeliyiz?

1. Ürünlerinizi Açıklayan İçerikler Üretin.

İnsanların bir ürünü satın almadan önce araştırma yaptığı elbette herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ürünün kullanım amacı nedir? Kişisel faydaları var mı? Fiyat fayda açısından uygun mu? Ürün nasıl kullanılıyor? vs bilgilere ulaşmak için YouTube üzerinden inceleme videolarına ya da diğer sosyal medya platformlarındaki video içeriklere çok fazla yöneliyorlar.

E-Ticaret platformuna trafik sağlamak ve bu trafiği satışa dönüştürmek için sosyal medya hesaplarınızda paylaşacağınız “bilgi verici, tanıtıcı, ilgi çekici” video içerik çalışmaları ile ve bunları reklam modelleri ile de destekleyerek hedef kitleye ulaşabilirsiniz. 

blank

2. Kısa ve Net Video İçerik Çalışması Gerçekleştirin.

Unutmayın sosyal medya çok geniş bir mecra. Birbirinden farklı milyonlarca insan var ve bizim daha fazla satış yapmamız için en çok insan tarafından anlaşılır içeriği üretmemiz gerekiyor.

Sosyal medya platformlarında hedef kitleye ulaşmak, markamızı tanıtıp mesajımızı ulaştırmak için “insanların ilgisini çekecek kısa ve net” video içerikler önemlidir. Bunun için de sosyal medya platformlarının video süresine göre video içerik üretmemiz gerekecek. Örneğin, Instagram’da 60 saniyelik süre sınırı bulunmaktadır ve hazırladığınız video içerik çalışması 60 sn olmalıdır ve mesajınızı bu süre sınırında vermelisiniz.

Sosyal medya platformlarında video içerik hazırlayarak amacımız en kısa sürede en anlaşılır şekilde mesajımızı karşıya anlatmak olmalı. Bu çalışmaları reklam modelleri ile de destekleyerek “E-Ticaret” platformuna trafik çekme ve ve trafiği satışa dönüştürmek.

3. Canlı ve Hareketli Video Çalışması Oluşturun.

Bir sinema filmine gittiğimiz zaman karakter ile birlikte hareket edip bazen kurşunlardan kaçıyoruz bazen de o tarafa değil bu tarafa gitmesini istiyoruz. Çünkü duygularımıza hitap ediyor ve karakter ile bütünleşiyoruz.

Biz de ürettiğimiz içerikler ile müşterilerimizin mutluluğuna, heyecanına vb. duygularına hitap etmeyi başarmalıyız. Böylelikle müşteri kendisini marka ile bütünleştirebilir ve içeriklerinizi sürekli takip eder. Sadık müşteri kitlesi oluşturmanın en büyük etkenlerin biri de müşterilerimizin duygularına hitap eden video içerikler oluşturmaktır.

4. Seri Halinde Video İçerikler Üretin.

Bütünlüğün sağlandığı aynı renk tonları ve içeriği takip eden video serileri üretebilirsiniz. Tıpkı televizyon dizilerinin beklendiği gibi YouTube’da ya da diğer sosyal medya platformalarında üretilen içeriklerin de insanlar tarafından beklenip, takip edildiğini unutmayın.

Başlattığınız seri içerisinde çok sırıtmadan ürünlerinizden bahsetmeyi de unutmayın. Ürünleri çok fazla insanların gözüne soktuğunuz zaman uzaklaştırıcı bir iletişim olabilir.

blank

 5. Influencer’lar İle İş Birliği Yapın.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, bu kitlenin en sık takip ettiği ve markanızın duruşuyla bütünleşecek influencerlar ile iş birliğine imza atabilirsiniz. Böylece markanız/ürününüz sosyal medyada influencer marketing ile daha fazla kişiye ulaşacaktır.

Influencer’lar ile hazırlanmış video içerikleri, direkt kendi marka hesaplarınızda değil de “influencer” kişilerin sosyal medya hesaplarında yayınlanmasını sağlayın, böylece direkt influencer’ın takipçi kitlesine markanızı “en eğlenceli” şekilde tanıtabilirsiniz.

6. İnteraktif İçerikler Üretin.

Müşterilerin karşılıklı etkileşimde bulunabileceği video içerikler de üretebilirsiniz. Video aracılığı ile sorular sorup, yorum olarak geri dönüş alabilir ve böylelikle etkileşim sayımızı da arttırabiliriz.

Instagram vb. platformlardan canlı yayınlar yapılarak da karşılıklı iletişim kurulabilir ve müşterileriniz ile daha fazla bütünleşebilirsiniz.

Siz de E-Ticaret platformunuza trafik çekmek ve bu trafiği satışa dönüştürmek için hedef kitlenin dikkatini çekecek video içerikler ile sosyal medya platformlarında yer almak istiyorsanız, hello@videofabric.net adresinden bizimle iletişime geçebilir ya da buradaki linkten mesaj bırakabilirsiniz www.videofabric.net/iletisim

Related Posts
Video Fabric Fırsatlardan haberdar olmak ve yeni yazıları takip etmek için bildirimlerini aç :)
Dismiss
Allow Notifications