1 Ocak 2020

2020 Video Pazarlama Stratejileri

Markaların her yıl gözden geçirmeleri gereken, etkili bir video pazarlama stratejisine ihtiyacı var – evet, bu yeni bir fikir değil.

Ancak videonun günümüzde bütün platform ve kanallarda fazlasıyla önemli bir pazarlama aracı haline gelmiş olduğu gerçeği de yadsınacak bir gelişme değil.

Eskiden video, genel pazarlama stratejilerinin sadece bir parçası olarak yer alırken, şimdi ise tam merkezinde yer alıyor. Dolayısıyla bu durum markalar, pazarlamacılar ve tüketiciler dâhil geniş bir yelpazeyi etkiliyor. 

Cisco’nun yaptığı bir araştırmaya göre, 2021 yılına kadar tüketici internet trafiğinin %82’sini sadece video oluşturacak.

Hali hazırda video pazarlamayı deneyimliyorsanız ya da yeni yılda dijital pazarlama planlarınıza videoyu dâhil etmeye karar verdiyseniz, 2020’de sizin için faydalı olacağını düşündüğümüz video pazarlama stratejilerini aşağıda bulabilirsiniz:

Canlı Video Yayınları İçin Yeni Fikirlere Açık Olun

Facebook, Instagram, YouTube ve diğer popüler sosyal medya kanallarında oldukça sık kullanılmaya başlayan canlı video yayını, kitleleri yayına katılmaya daha çok teşvik etmekte ve yapılan araştırmalara göre daha önceden kaydedilip paylaşılan videolardan daha çok izleyici çekmekte.

IAB (Interactive Advertising Bureau) tarafından 21 ülkede, 18 yaş üstü 4.200 kişi arasında yapılan araştırmanın sonucuna göre, Türkiye’nin sosyal medya üzerinden canlı video yayını izlemede birinci olduğu paylaşıldı. Buna ek olarak, Avrupa’da kullanıcıların yüzde 70’i günde en az bir kez video izlerken, Türkiye’deki kullanıcıların yaklaşık 3’te 2’sinin günde en az bir kez video izlediği de vurgulandı.

Rakamlar böyle olunca, video pazarlama stratejinizi planlarken canlı video yayınları için de kendi markanıza ve ürününüze göre farklı fikirler ortaya çıkarmanızda fayda var.

 

Kişiselleştirilmiş Videolar Gönderin

Gelişen teknoloji ve akıllı telefonların daha da akıllı hale getirilmesiyle video çekmenin ve paylaşmanın eskisinden daha kolay olduğu ortada.

Dolayısıyla artık pazarlamacılar müşterilerini aramak veya onlara uzun içerikli e-postalar göndermek yerine kişiselleştirilmiş video mesajları gönderiyorlar ve aldıkları geri dönüşlerden müşteri odaklı iletişimin ne kadar da değerli bir hale geldiğini ilk elden gözlemliyorlar.

1:1 video yaklaşımı birçok fikir için uygulanabiliyor: Teşekkür mesajları, destek sağlama, içerik sunma, yeni bir ürün tanıtma vb.

Vlog Dünyasına Yabancı Kalmayın

Öncelikle “vlog nedir?” 

Vlog aslında video blog, bir diğer tabiriyle ortamın video olduğu bir blog biçimidir ve bir web televizyon biçimi olarak da açıklanabilir.

Son zamanlarda video pazarlama stratejileri arasında dikkatleri üzerine toplayan ve önümüzdeki senelerde de video pazarlama sektöründe daha çok yer kaplayacağı tahmin edilen“vlog”ların çoğu YouTube’da paylaşılıyor. Öyle ki her ay, 1 milyardan fazla aktif kullanıcısıyla YouTube bu iş için biçilmiş kaftan olarak biliniyor.

Popüler platform, kişilerin kendi YouTube kanallarını oluşturmasına, yüklenen videoların etiketli oynatma listelerini oluşturmasına, canlı video akışı yapmasına, markaların hedef kitlesiyle canlı sohbet etmesine ve diğer pek çok özellik sunmasına olanak tanıyor.

Buna ek olarak “Vlogger”lar arasında popüler olan başka kanallar da yok değil. Seyirciye bağlı olarak, Vimeo, Facebook ya da Facebook Live ve hatta Instagram üzerinde Vlogging yapan içerik üreticileri de var ve bu sizin markanızın hedeflediği kitleye ve amaçladığı geri dönüşüme bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.

 

360° Video ve VR’ın Hızlı Yükselişinin Farkında Olun

YouTube’un üç boyutlu videoları desteklediğini duyurmasıyla yükselişe geçen 360° Video ve VR (Sanal Gerçeklik) kullanımının 2019’da yine video pazarlama stratejileri arasında sıkça yer alacağı tahmin ediliyor. 

Özellikle YouTube ve Facebook kullanıcıları tarafından hızlı bir şekilde benimsenen 360° video içerikleri oldukça popülerleşse dahi markaların ve ajansların bu trendi dijital pazarlama stratejilerine dâhil ederken dikkat etmeleri gereken bazı noktalar mevcut:

  • 360° video reklamlar, markanızın yenilikçi ve ileriye dönük olduğunu vurgulamanın harika bir yolu. Dolayısıyla, oluşturduğunuz videonun içeriğinin markanızın yenilikçi ve ileriye dönük bir marka olduğunu vurguladığından emin olmalısınız. Bu aşamada, 360° videonun dinamizmine ve bilim kurgu kalitesine uygun bir odak veya konu seçmek oldukça önemlidir.
  • 360° videonuz için çevrimiçi platformlarda yatırım yapmadan önce bu platformların neler olduğunu ve ne gibi bilgilere ihtiyaç duyacağınızı araştırmanızda fayda var. Örneğin, Facebook’ta videonuzun reklamını yapmadan önce hedef kitlenizi doğru bir şekilde oluşturmanız hem maddi hem de reklamın pozitif geri dönüşü adına unutulmaması gereken kritik bir aşamadır.
  • Facebook’un aksine, YouTube 360° video üreticilerine çeşitli biçimlerde promosyonlar sunuyor. TrueView yayın içi reklamlar, görüntüleme başına düşük maliyetleri nedeniyle en iyi yöntemlerden biri olarak biliniyor. Tabii bu reklamlar yalnızca belirli, uyumlu tarayıcılara ve cihazlara gösterildiğinden, YouTube’da tanıtım yaparken yine hedefleme seçeneklerine bakmak önemli bir ayrıntı.
  • Ek olarak elbette bilmeniz gereken şeylerden biri de Facebook ve YouTube gibi platformlara yükleyecek olduğunuz 360° videonun formatı. Videonuzu yüklemeden önce video formatı hakkında dikkat etmeniz gereken unsurları da araştırmanızda fayda var.

Video ile Eğitimi Birleştirin

Video pazarlamanın etkili bir biçimde kullanılabileceği diğer bir alan da eğitim. Videoyu eğitim aracı olarak gören bu sistem, e-learning (Türkçe karşılığıyla e-eğitim) olarak adlandırılmaktadır.

Etkili bir içerik stratejisi kullanılırsa hem şirketlerin şirket içi ve dışı için geliştirdiği eğitim ve pazarlama stratejilerine, hem de birçok alandan öğrencinin kendisini farklı alanlarda geliştirmesine oldukça yardımcı olan bir yöntem potansiyelini taşır.

Ayrıca “How-to”(Nasıl?) ve Explainer (Açıklayıcı) videolar, kitlenize yeni bir şeyler öğretmek veya kitlenizin işinizi ve çözümlerinizi daha iyi anlamak için ihtiyaç duydukları temel bilgileri oluşturmak için kullanılabilir.

Forbes’ın verilerine göre, müşterilerin %90’ı videonun satın alma kararları almasına yardımcı olduğunu ve müşterilerin %64’ünün bir videoyu görmenin satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirttiğini söylüyor.

2019’da daha fazla karşımıza çıkacak olan bu videoların önemini şimdiden kavramak, ürün veya servislerimizi potansiyel müşterilere veya takipçilerimize nasıl daha doğru ve verimli tanıtacağımızı düşünmek bize yeni yılda farklı yollar açabilir ve dijital pazarlama stratejimiz için oldukça etkili bir safha olabilir.  

Her Şey İçin Video

2017’de global alanda başarılı işlere imza atan video yapım şirketi Wyzowl tarafından ele alınan anketin sonuçlarına göre, bu yıl işletmelerin %81’inin pazarlama stratejilerinde video kullanacağı öngörülüyordu ve bu rakam 2017 yılında %63’tü.

Bu artışın 2019’da daha da ivme kazanacağını düşünmek için eski yılların verilerini incelemek bile kimi zaman yeterli olabiliyor.

Farkındayız ki video artık her yerde ve video pazarlama her sektör için farklı çözümler öneriyor.

Önemli olan elimizdeki bütçe ile en verimli sonucu nasıl elde ederiz; az, öz ve kaliteli içerik stratejisiyle markamızı nasıl bir araya getirebiliriz gibi konuların üzerinde düşünmek.

Ayrıca, belirlediğimiz planlar doğrultusunda geç olmadan harekete geçip, uyguladığımız video pazarlamanın geri dönüşlerini alıyor muyuz, alamıyorsak ne gibi problemler yüzünden alamıyoruz ve bu problemler için çözümlerimiz ne olur, gibi sorulara yanıt vererek, sağlam bir şekilde ilerleyebilmek.

2019 kapıdayken, geçtiğimiz yılda elde ettiğimiz verileri önümüze koyup, dijital pazarlama stratejimizi tamamlayacak olan video trendleriyle daha güçlü bir strateji oluşturmanın bizce tam sırası.

18 Eylül 2019

Sosyal Medyanın Geleceği

Son verilere göre  global olarak sosyal medya kullanıcısının 3.5 bilyonun üzerine çıkarken Türkiye’de de günden güne artan aktif sosyal medya kullanıcısı bulunuyor.

Read more

26 Nisan 2019

TAKİPÇİ SAYISI ARTIŞINI SAĞLAYACAK YÖNTEMLER

Instagram'da takipçi sayısı artırmak sosyal medya iletişimi konusunda en çok tercih edilen sosyal medya mecraları arasında bulunan Instagram’da markaların en çok önem verdiği noktalardan biri de hiç kuşkusuz “yüksek takipçi sayısı” olmuş durumdadır.  

Daha fazla kullanıcıya ulaşmak isteyen, etkileşim oranını arttırmak isteyen markalar için Instagram takipçi sayısı artışı sağlayacak yöntemleri inceleyelim.

1. Yarışma ve çekiliş düzenleyin: Takipçi sayısını arttırmanın en hızlı yöntemlerinden biri yarışma ve çekiliş düzenlemektir. Kullanıcıları harekete geçirecek ve markaya uygun kurgular planlayıp; hesabı takip et, arkadaşını etiketle vb. kuralları da ekleyerek takipçi sayısı artışı sağlayabilir.

2. Etiket kullanın: Hedef kitleyle iletişim kurmak ve markayı etiket aramalarında ön plana çıkarmak için markaya ve içeriğe uygun doğru anahtar kelimeler belirlenmeli ve bunları hashtag olarak ekleyerek kullanıcıların marka hesabını fark etmesi sağlanabilir.

3. Kullanıcılara fayda sağlayan içerikler sunun: Kullanıcılara fayda sağlayacak, onların hayatına dokunacak içerikler sunarak, kullanıcıların “takip et” butonuna dokunması sağlanabilir. Takipçi sayısını arttırmanın önemli yöntemlerinden biri de kullanıcılara fayda sağlayan içerikler sunarak dikkatlerini çekmektir.

4. Markanız hakkında paylaşımda bulunan kullanıcılara etkileşim sağlayın: Markanıza ait anahtar kelimeleri takip edin ve bu etiketler aracılığıyla paylaşımda bulunan kullanıcıların paylaşımlarını beğenin ya da yorum da bulunun. Markanızı görünürlüğünü katkıda bulunarak yeni takipçilerin hesabınızı takip etmesini böylece takipçi sayısı artışı sağlayabilir.

5. Instagram Hikayeler’i aktif olarak kullanın: Instagram Hikayeler’in günlük aktif kullanıcı sayısı 500 milyona ulaşmış durumdadır. Instagram’ın hikayeler alanında sunduğu çıkartma, anket, test vb. özellikleri kullanıp ya da kullanıcıların ekran görüntüsü alıp kişisel hesaplarında paylaşmalarını sağlayacak içerikler sunarak potansiyel takipçilerin hesabı fark etmesi sağlanabilir.

6. Influencer iş birliği gerçekleştirin: Takipçi sayısının artışına katkıda bulunan etkili yöntemlerden biri de influencer iş birliğidir. Influencer kişilerin marka hakkında paylaşımda bulunmasını sağlamak için onlara ürün gönderimi yapılabilir ya da çeşitli etkinlik, çalışma gerçekleştirilebilir.

Instagram'da takipçi sayısı artırmak için hello@videofabric.net adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ya da linkten mesaj bırakabilirsiniz. www.videofabric.net/iletisim

15 Nisan 2019

INSTAGRAM ETKİLEŞİM ORANINI YÜKSELTMEK

Instagram etkileşim oranını yükseltmek, Facebook tarafından satın alındıktan sonra birçok yenilik hamlesi gerçekleştiren Instagram şu an markaların ve büyük bir kullanıcı kitlesinin de vazgeçilmezleri arasındadır.

Instagram özellikle markalar için sunduğu “İşletme Hesabı” özelliği ile markalara birçok avantaj sağlamaktadır. Markanızın tanıtım çalışmasına katkıda bulunan, satış hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan ve hedef kitle ile 7/24 iletişim haline olmasını sağlayan Instagram mecrasında etkileşim oranını nasıl artıracağınızı biliyor musunuz?

Markaların iletişim hedeflerine ulaşmasını sağlayacak ve işletme hesabını Instagram’da bir adım öne çıkarak Instagram etkileşim oranını yükseltecek tüyoları inceleyelim.

1. Instagram’a özel sosyal medya iletişim stratejisi oluşturun: Instagram mecrasında aktif olarak iletişime başlamadan önce “hedef kitle analizi gerçekleştirin, rakiplerinizi inceleyin, Instagram’da başarı sağlamak için neler yapılması gerektiğini belirleyin, konu başlıklarınızı oluşturun, markanıza ait anahtar kelimeleri hazırlayın.”

Bu sayede doğru planlanmış sosyal medya stratejisi oluşturarak hem verimli hem de etkili içerik yönetimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede Instagram etkileşim oranını yükseltebilirsiniz.

2. Düzenli içerik paylaşımı gerçekleştirin: Düzenli içerik paylaşımı gerçekleştirerek etkileşim oranının arttırılmasını sağlayabilirsiniz, bunun için de aylık ya da haftalık içerik takvimi oluşturarak, içerik paylaşımlarınızı planlayın.

3. Yarışma ve çekiliş düzenleyin: Hedef kitlenizin dikkatini çekecek, hedef kitle tarafından kolay kavranan ve katılımı bir tık kolay olan yarışma ve çekiliş kurguları planlayarak hem Instagram etkileşim oranını hem de Instagram takipçi sayısını arttırabilirsiniz.

4. İçeriklerde hashtag kullanın: Instagram dünyasında etiket kullanımı oldukça önemlidir. Markanızı ve içeriğini anlatan anahtar kelimeleri belirleyin ve bu anahtar kelimeleri hashtag olarak içeriklerinize mutlaka ekleyin. Doğru hashtag kullanımı sayesinde ilgili etiketle arama yapan kullanıcılar markanızı keşfedebilir ve Instagram'da etkileşiminizi yükseltebilirsiniz.

5. Instagram Hikayeler’i kullanın: Instagram Hikayeler’in günlük aktif kullanıcı sayısı 500 milyona ulaşmış durumda. Instagram, hikayelerin aktif olarak kullanılmasını sağlamak için “canlı yayın, çıkartma, GIF, konum, etiket vb.” birçok özelliği ekledi.

Hedef kitlenin ya da kullanıcıların ilgisini çekmek, tanıtım çalışmaları gerçekleştirmek, çıkartmalar aracılığıyla çeşitli anket çalışmaları gerçekleştirmek, etkinliklerde anlık yayınlar yapmak, web sitesine yönlendirme yapmak, harekete geçirmek” için Instagram Hikayeler tercih edilmelidir. Instagram Hikayeler’i aktif kullanarak; Instagram etkileşim oranını yükseltebilirsiniz.

6. Moderasyonu ihmal etmeyin: Markaların sosyal medyadaki hedeflerinden biri de “kullanıcılarla 7/24 iletişim haline olmak” olarak açıklanabilir. Instagram’da yorum ya da mesaj aracılığıyla sizinle iletişime geçen, olumlu ya da olumsuz düşüncelerini, deneyimlerini paylaşan kullanıcılara anında ve hızlı geri dönüşler sağlayarak hem etkileşim oranınızı arttırabilir hem de müşteri memnuniyeti sağlayabilirsiniz.

Siz de markanızın Instagram etkileşim oranını yükseltmek ve Instagram'ı etkili bir iletişim aracı olarak kullanmak için hello@videofabric.net adresinden bizimle iletişime geçebilir ya da bu linkten mesaj bırakabilirsiniz www.videofabric.net/iletisim

10 Nisan 2019

MARKANIZ İÇİN SOSYAL MEDYA İLETİŞİMİNİ KEŞFEDİN

Marka için sosyal medya iletişimi olmazsa olmazlar arasında bulunmaktadır. Yaşadığımız dijital çağda markalar, hedef kitleyi hızlıca ve kısa sürede yakalamak ve 7/24 ulaşılabilir olmak için sosyal medya mecralarında yer almalıdır.

Sosyal medya iletişimi markalar için neden önemli?

  • Hedef kitleye anında ulaşmak: Kullanıcılar sosyal medya mecralarında hemen hemen neredeyse 7/24 aktif durumdadır. Markalar güncel kampanyalar, indirim fırsatları ve yenilikleri hakkında hedef kitleyi sosyal medya aracılığıyla anında bilgilendirebilir.
  • Tanıtım faaliyeti gerçekleştirmek: Markalar sosyal medya iletişimi aracılığıyla sundukları ürün/hizmet hakkında hedef kitleyi daha az bütçe ile hızlı ve etkili şekilde bilgilendirebilir.
  • Müşteri geri bildirimlerini almak: Markanızı tercih eden müşterilerin ürün/hizmet hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerini, markayla ilgili deneyimlerini ve yaşadıkları sorunları anında öğrenmek ve hızlıca dönüş sağlayarak 7/24 ulaşılabilir olmak için markalar mutlaka sosyal medyada yer almalıdır.
  • Müşteri sadakatini arttırmak: Müşteriler marka tarafından değer görmek ister. Sosyal medyada markanız için doğru ve etkili moderasyon çalışması yaparak; hedef kitlesinin ilgisini çekecek onlara fayda sunan içerikler paylaşarak, sorunlarını fark ederek müşterilerinize değer verdiğinizi hissettirebilirsiniz.
  • Satış hedeflerine ulaşmak: Satış hedeflerine ulaşmak için sosyal medya önemli bir araç olarak rol almaktadır. Markanızı, sunduğunuz ürün/hizmetleri, hedef kitleye sosyal medya iletişimi aracılığıyla ulaştırarak, hedef kitlede merak uyandırabilirsiniz. Dikkatini çektiğiniz potansiyel müşterilerin ürün/hizmetlerinizi incelemesini ve satın almanın gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Marka için sosyal medya iletişimi ile sosyal medya mecralarında yer almasını istiyorsanız hello@videofabric.net adresinden bizimle iletişime geçebilir ya da likten mesaj bırakabilirsiniz www.videofabric.net/iletisim

15 Mart 2019

MARKA HİKAYELERİNİN GÜCÜNÜ KEŞFEDİN

Duyduk duymadık demeyin! Marka Hikayelerinin Gücünü Keşfedin

Instagram Hikayeler’in günlük aktif kullanıcı sayısı 500 milyona ulaşmış durumda ve tabii ki de buna paralel olarak “hikayelerin etkileşim gücü” hızlı bir ivme ile artmaya devam ediyor.

Instagram Hikayeler’i sosyal medya pazarlama stratejinize dahil ederek; markanız için etkili bir iletişim aracı olarak kullanmak ister misiniz? Instagram Hikayeler’in etkileşim oranını arttırmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini birlikte inceleyelim.

1. Sorular çıkartması ile kullanıcı geri bildirimleri alın.

Instagram hikayelerinizde “sorular” çıkartmasını kullanarak, kullanıcıların markanızla ilgili görüş ve önerilerini öğrenebilirsiniz. Gelen cevapları da yine hikayelerinizde paylaşarak ve hatta onları yanıtlayarak kullanıcılarınıza değerli olduklarını hissettirebilirsiniz.

Sorular çıkartması aracılığıyla sorularınıza yanıt veren ya da gelecek yanıtları merak eden kullanıcılar; marka profilinizi sık sık ziyaret edecektir. Hikâyelerinizi incelemek için profilinizi ziyaret eden kullanıcılar sayesinde “profil ziyareti” verilerinizde artış yaşanacaktır.

 

2. Anket çıkartması ve emoji slider ile kullanıcı tepkilerini ölçün.

Instagram’ın hikayeler alanında sunduğu anket ve emoji slider çıkartması ile markanızı bir adım öne geçirecek noktaları keşfedebilir ve kullanıcıların markayla ilgili görüşlerini, tercihlerini eğlenceli yöntemlerle ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu çalışmaların sonuçları doğrultusunda, kullanıcılara çözüm sunacak yeni hikâye içerikleri de oluşturma fırsatı elde etmiş olursunuz.

Anket sonuçlarını öğrenmek için kullanıcıların profilinizi sık sık ziyaret edeceğini ve mesaj aracılığıyla sizinle iletişime geçmek isteyeceğini de unutmayın.

 

3. Geri sayım çıkartması ile etkinlik ya da yarışma süreleriyle ilgili bilgi verin.

Yakın bir zamanda Instagram Hikayeler alanına eklenen “geri sayım” çıkartması ile yarışma ve etkinlik gibi organizasyonlarınızla ilgili kullanıcılarınıza süre bilgisini eğlenceli yöntemlerle verebilirsiniz. Geri sayım çıkartmasının yer aldığı hikâyeyi profilinize sabitleyerek kullanıcıların profili sık sık ziyaret etmesini ve hikâyeyi yeniden görüntülemesini sağlayabilirsiniz.

 

4. Birbirinin devamı olan hikâye içerikleri paylaşın.

Birbirinin devamı niteliğinde olan hikâye içerikleri ile takipçilerinizin ilgisini çekin. Kullanıcılarda merak uyandıracak; onlara çözüm ve öneri sunduğunuzu hissettirecek faydalı içerikler sunun. Kendisine gerçekten çözüm sunduğunuzu ve fayda sağladığınızı hisseden kullanıcı bir sonraki hikayenizi kaçırmamak için profilinizi sık sık ziyaret edecektir. Hikayelerinize direkt mesaj ile yanıt vererek sizinle mutlaka iletişime geçmek isteyecektir.

 

5. Daha fazlası için yönlendirmesini kullanın.

Kullanıcıların dikkatlerini istediğiniz yöne çekmek ve onları hikayenizde uzun süre tutmak için ne yapmaları gerektiğini mutlaka söyleyin. “Daha fazlası için yukarı kaydır, daha fazlası profilde, daha fazlası bir sonraki hikâyede” gibi söylemleri GIF çıkartması ile destekleyerek vurgulamak istediğiniz noktayı işaret edebilirsiniz.

Daha fazlası yönlendirmeleri ile kullanıcıların profil ziyareti gerçekleştirmesini, web sitesini ziyaret etmesini, ilgili posta yorum ya da like bırakmasını sağlayabilirsiniz.

 

Siz de Instagram Hikayeler’i ve Marka Hikayelerinin Gücünü Keşfedin etkili bir iletişim aracı olarak konumlandırmak için hello@videofabric.net adresinden bizimle iletişime geçebilir ya da buradaki linkten mesaj bırakabilirsiniz www.videofabric.net/iletisim

7 Mart 2019

SOSYAL MEDYA’DA DOĞRU MODERASYON

Sosyal Medya'da Doğru Moderasyon, sosyal medya iletişimi sadece post paylaşmaktan ibaret olmadığının göstergesidir. Sosyal medya stratejinizi başarıya ulaştıracak olmazsa olmazlardan biri hiç kuşkusuz moderasyon olarak açıklanabilir.

Sosyal medyada bulunan sayfanıza/hesabınıza kullanıcılar tarafından gelen yorumların ve mesajların anlık olarak yanıtlanması ve gerekli aksiyonların sağlanması, moderasyon olarak tanımlanmaktadır. Sosyal medya yönetimi sırasında markanızı başarıya ulaştırmak için harika görseller paylaşıyor, okuyanda şaşkınlık yaratacak metinler kaleme alıyor olabilirsiniz peki ya moderasyon?

Sosyal medya stratejinizi ve satış hedeflerinizi başarıya ulaştırmak için moderasyonu asla ihmal etmemelisiniz. Unutmayın ki günümüzde kullanıcılar/müşteriler markayla hızlı bir şekilde iletişime geçmek için sosyal medyadan iletişime geçmeyi tercih ediyorlar, peki kullanıcıların bildirimlerine gerekli yanıtları veriyor musunuz? Ya da doğru şekilde geri dönüş sağlıyor musunuz?

Kullanıcılarla/müşterilerle samimi bağ oluşturmak ve onları önemsediğinizi, değer verdiğinizi, sorunlarına hızlı çözüm ürettiğinizi göstermek için moderasyon devreye girmektedir. Doğru moderasyon ile hem markanızı satış hedeflerine ulaştırabilir hem de kullanıcılarla aranızda samimi bağ kurarak sosyal medya stratejinizdeki hedeflere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Hadi gelin moderasyon sırasında dikkat edilmesi gerekenleri 4 adımda inceleyelim.

1. Marka hesabını/sayfasını gün içinde sık sık kontrol edin.

“Marka hesabı günde 2 defa kontrol edilmelidir” düşüncesini şimdi hemen unutun. Kullanıcılar 7/24 online durumdadır ve her an sizinle etkileşime geçebilirler. Önemli durumlarda geç geri dönüşler yüzünden yaşanabilecek olası krizlerin fark etmek ve önlemek için hesaba/sayfaya gelen tüm yorum ve mesajları sık sık kontrol edin.

Kullanıcılara hızlı geri dönüşler sağlamak; marka itibarınızı oldukça yükseltecektir ve olumsuz durumlarda olsa krizleri de erken fark etmenizi sağlayacaktır.

2. Marka hesabına/sayfasına gelen olumsuz yorumları silmeyin.

“Kullanıcılardan gelen her yorum değerlidir” anlayışını moderasyon sırasında mutlaka hatırlayın. Herhangi bir kullanıcı “markayla ilgili yaşadığı olumsuz bir deneyimi ya da ürünüyle ilgili yaşadığı sıkıntıyı” sosyal medya aracılığıyla sizinle paylaşabilir çünkü hızlı bir çözüm arıyor! Kullanıcılardan gelen olumsuz yorumları hemen silmek yerine, onlara geri dönüş sağlayın ve önemsediğinizi hissettirin.

Unutmayın ki müşterilerin sorunlarına hızlıca geri dönüş sağlarsanız güven kazanırsınız. %100 müşteri memnuniyeti ilkesi sosyal medyadaki moderasyon sırasında da geçerlidir.

3. Kullanıcılardan gelen her yorumu/mesajı yanıtlayın.

Markanızla iletişime geçen her kullanıcı değerli olduğunu hissetmek için geri dönüş beklemektedir. Onlara değer verdiğinizi hissettirmek ve müşteri memnuniyetini sosyal medyada da devam ettirmek için kullanıcılardan gelen her yorumu ve mesajı mutlaka yanıtlayın, sadece emoji ile yanıtlamanız ya da beğenmeniz dahi onların yüzünde bir tebessüme sebep olacaktır.

Unutmayın ki sizden geri dönüş alacağını bilen kullanıcı her postunuza mutlaka yorum yapacaktır ve sizinle her daim iletişim halinde olmak isteyecektir.

4. Kullanıcıların sorularını detaylıca yanıtlayın.

Kullanıcılar markayla ya da ürünler ilgili “fiyatı nedir? Bu ürün ne işe yarıyor?” tarzı yorumlarda bulunmaktadır. Onların sorularını sadece “web sitemizden ulaşabilirsiniz” şeklinde yanıtlamayın. Gelen sorulara detaylı ve açıklayıcı şekilde yanıt verdikten sonra “daha fazlası için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz” şeklinde yönlendirme yapabilirsiniz.

Siz de işletme hesabınız/sayfanız için Sosyal Medya'da Doğru Moderasyon istiyorsanız, hello@videofabric.net adresinden bizimle iletişime geçebilir ya da linkten mesaj bırakabilirsiniz www.videofabric.net/iletisim

27 Şubat 2019

Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

İrili ufaklı her markanın ister yolun başında olsun isterse yıllar geçmiş olsun en önemli ihtiyacı görsel içerikler. Peki Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Markaya ait ürünleri tanıtmak, hedef kitleye ulaştırmak ve bu ürünlerin satışını gerçekleştirmek mi istiyorsunuz? Bu noktada devreye "ürün fotoğrafı çekimi" giriyor.

Ürün fotoğrafı nedir? 

Ürün fotoğrafı, "markaya ait herhangi bir ürünün, profesyonel ekipmanlarla stüdyo ortamında çekilmiş görüntüleri" olarak tanımlanabilir.

"Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?" başlıklı yazımızda ürünleri hedef kitleye anlatmak, tanıtmak ve dikkat çekmek için ürün fotoğraf çekiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğinden ve kaliteli bir çekim için püf noktalardan bahsedeceğiz.

Rakiplerinizi inceleyin.

Ürün fotoğraf çekimine başlamadan önce mutlaka detaylı bir rakip analizi gerçekleştirmelisiniz. Rakiplerin artı yönleri neler? Eksikleri var mı? Onlardan nasıl farklılaşabiliriz? gibi sorulara doğru yanıtları vermelisiniz.

Gerçekleştireceğiniz rakip analiziyle, rakiplerin eksik yönlerini tespit ederek, kendiniz için avantaja dönüştürebilirsiniz.

Teknik ayarları doğru yapın.

Fotoğraf çekimine başlamadan önce kullanacağınız renk tonlarını, arka planları ve çekim açınızı belirleyin. Doğru bir strateji ile planlanmış ürün fotoğraf çekimi; doğru perspektif ile ürünleri çekmenizi, ürünlerin sitenizde ya da sosyal medya hesabınızda yayınladığınızda bir bütün oluşturmasını ve her fotoğrafta insanı yormayacak şekilde aynı izlenimi vermesini sağlayacak.

Ürün fotoğraflarınızda uyumu yakaladığınızda, kullanıcılar ürün görsellerini/ürün çekimlerini incelerken herhangi bir görsel algı sıkıntısı yaşamayacaklar ve görüntü olarak rahatsızlık yaşamayacaklar.

En önemli noktalardan birisi çekilen fotoğrafların doğru teknik ile çekilmiş olmasıdır.

Unutmayın ki yanlış diyafram ve yanlış ışıkla çekilen ürün fotoğrafları, ürünleri inceleyen kişilerde rahatsızlık hissi uyandıracak ve kalitesiz görsellerle markanıza ait ürünleri tanıtmış olacaksınız. 

Doğru ışık ve doğru netlik ile kaliteli bir izlenim oluşturmalısınız.

Fotoğraflarda efekt kullanmaktan kaçının, mümkün oldukça ürünün kendi rengi ile sergilenmesini tercih edin. Bu sayede müşterilere doğru ve gerçekçi bir alışveriş deneyimi yaşatın.

Titrememiş, bütünlüğü olan, keskin ve doğru açı ile çekilmiş fotoğraflar kaliteli bir görsellik sunacaktır.

Kullanıcılar ürün tercihi yapmadan önce ürünleri en küçük detayına kadar detaylıca incelemek isteyecektir. Markanızı/ürünlerinizi kullanıcılara en doğru ve en iyi şekilde "ürün fotoğraf çekimi" ile göstermelisiniz. 

Fotoğraf çekimi sırasında, kullandığınız ürünlerin "kirli, yırtık, hasarlı" vb. kusurlara sahip olmamasına dikkat edin. Herhangi bir kusura sahip ürünü, fotoğraf çekiminde kullanmanız, markanızın itibarını düşürecektir ve kullanıcılar "evet bu markanın ürünleri kalitesiz" algısına sahip olacaklardır.

Ürün fotoğrafları sizin görsel vitrinizdir ve hedef kitleye ürünlerinizi tanıtmanız için mutlaka tercih etmeniz gereken bir içerik türüdür. Doğru ve etkili şekilde çekilmiş "ürün fotoğrafı" içerikleri ile hedef kitlenizi etkileyebilir ve onları satışa yönlendirebilirsiniz.

Ürün fotoğrafı çekimleriyle bir adım öne geçmek için hello@videofabric.net adresinden bizimle iletişime geçebilir ya da buradaki linkten mesaj bırakabilirsiniz www.videofabric.net/iletisim

13 Şubat 2019

SOSYAL MEDYA YÖNETİRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Sosyal Medya Yönetirken Dikkat Etmeniz Gerekenler bu yazıda bir araya getirildi. Dijitalleşen dünyada, markalar hedef kitlelerine ulaşmak ve müşterilerin kendileriyle daha kolay ve hızlı bir şekilde iletişime geçmelerini sağlamak için başarılı bir sosyal medya yönetimi ile sosyal mecralarda mutlaka yer almalıdır.

Markanızı sosyal medya platformlarında konumlandırmak, müşterilerinize ulaşmak, hedef kitleye seslenmek, yüksek takipçi sayısına ve bunlarla beraber yüksek etkileşim ve erişim oranlarına ulaşmak için “reklam modelleri” aracılığıyla hesaplarınızı/sayfalarınızı destekliyorsunuz. Bu hedeflerinize ulaşmak için de oldukça “yüksek bütçeler” ayırıyorsunuz. Markanızı sosyal medyada emanet ettiğiniz ajans ya da sosyal medya ekibi “doğru bir sosyal medya yönetimi” gerçekleştiriyor mu? Peki siz bu süreci doğru ve etkili bir şekilde kontrol ediyor musunuz? En önemlisi de sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilginiz var mı?

Sosyal medya yönetimi sırasında yapılacak bazı hatalar, markanızın sosyal medyada olumsuz yorumlar almasına, rakip markaların ve kullanıcıların sizi tiye almasına hatta hesaplarınızın/sayfalarınızın kapatılma riskiyle karşılaşmasına sebep olabilir. Hadi gelin markanız için sosyal medyada nelere dikkat etmelisiniz? Sorusunun cevabını “Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Etmeniz Gereken 4 Nokta” yazımızda inceleyelim.

E o zaman hazırsanız başlıyoruz! 🙂

1.Sosyal medya gönderilerinize asla “sahte beğeni ve yorum” satın almayın.

Sosyal medyada marka hesabının etkileşim sayısını yükseltmek ya da yüksek göstermek için “sahte beğeni ve yorum” satın almak sık başvurulan yöntemler arasında yer almaya başladı. Markanızın sosyal medyadaki itibarı ve hesaplarınızın/sayfalarınızın güvenliği için lütfen “sahte beğeni ve yorum” satın alımlarından uzak durun.

Kullanıcılar beğenmeler kısmını kontrol ettiklerinde, beğenmeler kısmı adeta “DİKKAT SAHTE BEĞENİ VAR!” diye uyarıyor. Bu durum hem kullanıcılar hem de rakip markalar arasında marka itibarınızı oldukça düşürmektedir. Ayrıca hesaplarınıza/sayfalarınıza sahte beğeni ya da yorum aldığınızda sosyal medya hesaplarınızın/sayfalarınızın kapatılma riski de bulunmaktadır.

2.Gönderilerinize gelen kullanıcı yorumlarını silmeyin.

Markaların sosyal medyadaki hedeflerinden biri de “kullanıcılarla iletişim kurmak” olarak bilinmektedir. Kullanıcılarınızla doğru bir iletişim kurmak için postlarınıza gelen hiçbir yorumu silmeyin bu olumsuz bir yorum dahi olsa. Tabii küfür, kişilik haklarına saldırı tarzında olan yorumlar hariç.

Unutmayın ki postlarına gelen her yorum “dijital stratejinizi ya da marka stratejinizi” geliştirmek ve %100 müşteri memnuniyeti ilkesini güçlendirmek için oldukça değerlidir. Örneğin bir kullanıcının satın aldığı ürün kusurlu çıktı ve markayla en kısa ve en hızlı şekilde iletişim kurmak için “sosyal medya” aracılığıyla durumu sizinle paylaştı, durun hemen panikleyip yorumu silmeyin! Çünkü bunu avantaja çevirebilirsiniz. Olumsuz yorumda bulunan kullanıcıyla anında iletişime geçin, yaşadığı durum için üzgün olduğunuzu belirtip iletişim bilgilerini alın. Müşterinin yaşadığı durumu ve iletişim bilgilerini de hızlıca markadaki yetkili ekibe iletin ve sorunun çözülmesi için bir atakta bulunun. Eğer müşterinin yaşadığı olumsuz duruma anında ve hızlıca çözüm üretirseniz, müşteri size güvenmeye devam edecektir.

3. Görsellerinizi ya da videolarınızı sosyal medya mecralarının ölçülerine göre uyarlayın.

Hemen hemen çoğu markanın yaptığı hatalardan biri de tek boyutlu görsel/video paylaşmak oluyor. Unutmayın ki her mecranın kendine özgü boyutlandırması var e tabii ayrıca mobil uyumluluğu da es geçmemek lazım.

Örneğin, 1200x1200 boyutlarında hazırladığınız görsel içerik, Instagram ve Facebook mecralarında paylaşmak için uygundur. 1200x1200 boyutlarında bir çalışmayı Twitter mecrasında 1200x670 boyutu ile paylaşmalısınız. Çünkü burada devreye mobil görünüm giriyor, Twitter mobilde, tüm görsel içerikler yatay versiyonda görünmektedir.

Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube platformlarında kullanacağınız kapak görsellerini, mecraların güncel görsel ölçülerine göre ayarlayın ve mutlaka mobil uyumluluğu da kontrol edin. Hazırladığınız kapak görselinin mobile de uyumlu olması için "safe alanını" geniş tutun.

4.Gönderilerinizde hashtag kullanımına dikkat edin.

Yoksa siz hala hashtag dünyasının “etkileşim ve erişim” gücünü fark etmediniz mi? Markanıza uygun, içeriğinizi özetleyen anahtar kelimeleri belirleyin ve bunları # ile mutlaka caption kısmına ekleyin.

Doğru hashtag kullanımı ile o hashtagi kullanarak arama yapan kullanıcı markanızın gönderisiyle karşılaşabilir ve onun dikkatini çekebilirsiniz, böylece sosyal medya hesaplarınıza trafik çekmiş olacaksınız. Caption’lara hashtag ekleyerek topluluğunuzla iletişim kurun, erişim ve etkileşim elde edin.

Siz de Sosyal Medya Yönetirken Dikkat Etmeniz Gerekenler için işletme hesabınızın/sayfanızın doğru bir sosyal medya stratejisi ile yönetilmesini istiyorsanız, hello@videofabric.net adresinden bizimle iletişime geçebilir ya da buraki linkten mesaj bırakabilirsiniz www.videofabric.net/iletisim

11 Şubat 2019

E-Ticaret İçin Nasıl Video İçerik Üretilmeliyiz?

E-Ticaret İçin Nasıl Video İçerik Üretilmeliyiz? Son dönemlerde uzunca blog yazılarının yerini daha kısa ve net cümlelere bıraktığı gibi büyük prodüksiyonlu reklamların da yerlerini, daha kısa sürede mesajını net bir şekilde vermeye çalışan, sosyal medya odaklı reklamlara yani "video içerik" çalışmalarına bıraktığını fark ediyor musunuz?

Büyük/küçük tüm işletmeler hedef kitle ile iletişim kurmak, ürün/marka tanıtımlarını gerçekleştirmek için sosyal medya platformlarına ayırdıkları bütçe miktarını arttırmış durumdadır. Bu gelişimin nedenlerinden "E-Ticaret Sektöründe Sosyal Medya Kullanımı" yazımızda önceden bahsetmiştik, dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Şimdi ise "E-Ticaret İçin Video İçerik Nasıl Üretilmeli?" yazımızda, E-Ticaret platformu için video içerik çalışmaları nasıl olmalı konusundan bahsedeceğiz.

Türkiye için GFK ve Cereyan Medya’nın yaptığı araştırma sonucuna göre her 10 kişiden 8’inin sosyal medya kullanıcısı olduğu ve günlük ortalama 4 saatini sosyal medyada geçirdiği tespit edilmiş.

Bizim hedefimiz de kitlemize uygun, en kaliteli video içerik çalışması ve farklı reklam modelleri ile E-Ticaret platformuna trafik çekmek ve bu trafiği satışa dönüştürmektir.

E-Ticaret platformuna trafik çekmek ve bu trafiği satışa dönüştürmek için nasıl video içerik çalışmaları gerçekleştirmeliyiz?

1. Ürünlerinizi Açıklayan İçerikler Üretin.

İnsanların bir ürünü satın almadan önce araştırma yaptığı elbette herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ürünün kullanım amacı nedir? Kişisel faydaları var mı? Fiyat fayda açısından uygun mu? Ürün nasıl kullanılıyor? vs bilgilere ulaşmak için YouTube üzerinden inceleme videolarına ya da diğer sosyal medya platformlarındaki video içeriklere çok fazla yöneliyorlar.

E-Ticaret platformuna trafik sağlamak ve bu trafiği satışa dönüştürmek için sosyal medya hesaplarınızda paylaşacağınız "bilgi verici, tanıtıcı, ilgi çekici" video içerik çalışmaları ile ve bunları reklam modelleri ile de destekleyerek hedef kitleye ulaşabilirsiniz. 

2. Kısa ve Net Video İçerik Çalışması Gerçekleştirin.

Unutmayın sosyal medya çok geniş bir mecra. Birbirinden farklı milyonlarca insan var ve bizim daha fazla satış yapmamız için en çok insan tarafından anlaşılır içeriği üretmemiz gerekiyor.

Sosyal medya platformlarında hedef kitleye ulaşmak, markamızı tanıtıp mesajımızı ulaştırmak için "insanların ilgisini çekecek kısa ve net" video içerikler önemlidir. Bunun için de sosyal medya platformlarının video süresine göre video içerik üretmemiz gerekecek. Örneğin, Instagram'da 60 saniyelik süre sınırı bulunmaktadır ve hazırladığınız video içerik çalışması 60 sn olmalıdır ve mesajınızı bu süre sınırında vermelisiniz.

Sosyal medya platformlarında video içerik hazırlayarak amacımız en kısa sürede en anlaşılır şekilde mesajımızı karşıya anlatmak olmalı. Bu çalışmaları reklam modelleri ile de destekleyerek "E-Ticaret" platformuna trafik çekme ve ve trafiği satışa dönüştürmek.

3. Canlı ve Hareketli Video Çalışması Oluşturun.

Bir sinema filmine gittiğimiz zaman karakter ile birlikte hareket edip bazen kurşunlardan kaçıyoruz bazen de o tarafa değil bu tarafa gitmesini istiyoruz. Çünkü duygularımıza hitap ediyor ve karakter ile bütünleşiyoruz.

Biz de ürettiğimiz içerikler ile müşterilerimizin mutluluğuna, heyecanına vb. duygularına hitap etmeyi başarmalıyız. Böylelikle müşteri kendisini marka ile bütünleştirebilir ve içeriklerinizi sürekli takip eder. Sadık müşteri kitlesi oluşturmanın en büyük etkenlerin biri de müşterilerimizin duygularına hitap eden video içerikler oluşturmaktır.

4. Seri Halinde Video İçerikler Üretin.

Bütünlüğün sağlandığı aynı renk tonları ve içeriği takip eden video serileri üretebilirsiniz. Tıpkı televizyon dizilerinin beklendiği gibi YouTube’da ya da diğer sosyal medya platformalarında üretilen içeriklerin de insanlar tarafından beklenip, takip edildiğini unutmayın.

Başlattığınız seri içerisinde çok sırıtmadan ürünlerinizden bahsetmeyi de unutmayın. Ürünleri çok fazla insanların gözüne soktuğunuz zaman uzaklaştırıcı bir iletişim olabilir.

 5. Influencer’lar İle İş Birliği Yapın.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, bu kitlenin en sık takip ettiği ve markanızın duruşuyla bütünleşecek influencerlar ile iş birliğine imza atabilirsiniz. Böylece markanız/ürününüz sosyal medyada influencer marketing ile daha fazla kişiye ulaşacaktır.

Influencer'lar ile hazırlanmış video içerikleri, direkt kendi marka hesaplarınızda değil de "influencer" kişilerin sosyal medya hesaplarında yayınlanmasını sağlayın, böylece direkt influencer'ın takipçi kitlesine markanızı "en eğlenceli" şekilde tanıtabilirsiniz.

6. İnteraktif İçerikler Üretin.

Müşterilerin karşılıklı etkileşimde bulunabileceği video içerikler de üretebilirsiniz. Video aracılığı ile sorular sorup, yorum olarak geri dönüş alabilir ve böylelikle etkileşim sayımızı da arttırabiliriz.

Instagram vb. platformlardan canlı yayınlar yapılarak da karşılıklı iletişim kurulabilir ve müşterileriniz ile daha fazla bütünleşebilirsiniz.

Siz de E-Ticaret platformunuza trafik çekmek ve bu trafiği satışa dönüştürmek için hedef kitlenin dikkatini çekecek video içerikler ile sosyal medya platformlarında yer almak istiyorsanız, hello@videofabric.net adresinden bizimle iletişime geçebilir ya da buradaki linkten mesaj bırakabilirsiniz www.videofabric.net/iletisim

VideoFabric

Nida Kule Ataşehir, Barbaros Mahallesi, Begonya Sk. No:1, Ataşehir

E-Posta: hello@videofabric.net
Instagram: @video.fabric