3 adımda video içerik fikirleri nasıl oluşturulur?

blank

Geleneksel ve modern tüm medya platformları ve sosyal medya mecraları için içerik en önemli yapı taşıdır. Kaliteli içeriklerin yer aldığı videolar ve fotoğraflar hedef kitlelere kolaylıkla ulaşabilmektedir. Peki doğru video içeriği nasıl oluşturuluyor? Video içerik fikirleri nelerdir? Video içerik fikirleri oluştururken nelere dikkat etmek gerekir? Cevabı yazımızda

Gün içerisinde kaç defa video izlediğinizi hiç düşündünüz mü? Instagram, TikTok, YouTube, Twitch, Netflix ve benzeri sayısız platform üzerinden içeriklerle sayısız defa karşılaştığınızı söyleyebiliriz. 2021 yılı itibariyle, kişilerin ekran süreleri neredeyse iki katı artmıştır. Bu sebeple markaların video paylaşmak için daha fazla talep ürettiğini ve düzenli video içerik paylaşmanın önemini keşfettiğini söyleyebiliriz.

Harika bir fikriniz mi var? Nereden başlayacaksınız?

Kullanıcılar tarafından sosyal medyada paylaşılan içerikler iyi planlanmalıdır. Hem profesyonel hem kişisel hesaplar için durum aynıdır. Dinleyicileriniz tıpkı bir programı takip eder gibi sizin hesaplarınızı takip etmektedir. Bu sebeple iyi planlama yapılması şarttır.

#1 Planlamanızı doğru yapın

Biraz önce de değindiğimiz gibi, planlama işin en temelini oluşturmaktadır. Bu sebeple, yola çıkacağınız tüm fikirler için bir planlama yapın. Planlamanızı yaparken aktaracağınız konunun derinliğine ve genişliğine dikkat etmek faydalı olacaktır. Planlama yaparken

  • Hangi sıklıkla içerik paylaşımı yapabileceğiniz
  • Ortalama video süreleriniz
  • Haftada en az 2 video içerik paylaşın
  • Paylaşacağınız konuların genel çerçevesi
  • Kullanacağınız teknik ekipmanları araştırın

#2 Hedef kitlenizi iyi tanıyın

Fikrinizi hayata geçirmeden önce, kendi hedef kitlenizi tanımanız çok önemlidir. Hedef kitlenizi tanımanız sorularınıza cevap olacaktır. Videolarınızla ilgilenebilecek kitleyi tanımanız içerik kalitenizi arttıracaktır. Takipçilerinizin hoşlandığı konuları bulmak, onlara daha ilgi çekici içerikler sunmak için videolarınıza bırakılan yorumlara dikkat edebilirsiniz. Hangi gün ve saatte yaptığınız paylaşımlar daha fazla ilgi çekiyor, hangi konularda daha fazla etkileşim alıyorsunuz gibi profilinize ait bilgileri oluşturmak için düzenli paylaşımları yapmaya devam etmeniz gerekmektedir. Dijital bir kitle oluşturmak en az 6 ay sürmektedir.

#3 Video içerik konseptinize karar verin

Konseptinizi oluştururken, ne kadar genel bir hedef kitleye hitap ettiğinizi düşünebilirsiniz. Örneğin, herkesin izleyebileceği onarım videoları ve nasıl yapılır videoları her zaman dah fazla kitleye hitap etmektedir. Fakat hitap ettiği kitle sayesinde kanala pek abone kazandırmamaktadır. Çünkü her alandan video bulmak mümkündür.

Kendi kimliğinizle uyumlu olacak ve sürekliliği olan konular üzerine çalışma yapmak her zaman daha fazla içerik üretmenize fayda sağlar. Örneğin, güzellik ürünleri satışı yapan bir markanın moda sağlık ve güzellik alanında içerikler oluşturacağı bir kanalının olması, kendisine büyük bir kitle edinmesine imkan tanır.

Planlama yaparken kullanabileceğiniz mobil uygulamalar da mevcuttur. Dilerseniz kendi mobil planlamanızı oluşturabilirsiniz ve içeriklerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz. Yeni içerik fikirleri, pazar araştırması, kanal yönetimi gibi konular için her zaman Videofabric ekibi ile iletişime geçebilirsiniz!

Related Posts
Video Fabric Fırsatlardan haberdar olmak ve yeni yazıları takip etmek için bildirimlerini aç :)
Dismiss
Allow Notifications